Question Details

(Solved by Expert Tutors) Elite Brands Company uses standard costs for its manufacturing division.


per unit of product. At the beginning of the year, the static budget for variable overhead costs included the following data:


Production Volume: 6500 Units


Budgeted variable overhead cost: $15,000


Budgeted direct labor hours: 600 hours


At the end of the year, actual data were as follow:


Production volume: 4000 units


Actual variable overhead cost: $15,400


Actual direct labor hours: 495 hours


How much is the standard cost per direct labor hour for variable overhead? (Round your answer to the nearest cent.)


(a) $25.00


(b) $37.50


(c) $30.30


(d) $25.67


FYI: Please show work

 


Solution details:

Pay using PayPal (No PayPal account Required) or your credit card . All your purchases are securely protected by .
SiteLock

About this Question

STATUS

Answered

QUALITY

Approved

DATE ANSWERED

Apr 19, 2020

EXPERT

Tutor

ANSWER RATING

YES, THIS IS LEGAL

We have top-notch tutors who can do your essay/homework for you at a reasonable cost and then you can simply use that essay as a template to build your own arguments.

You can also use these solutions:

  • As a reference for in-depth understanding of the subject.
  • As a source of ideas / reasoning for your own research (if properly referenced)
  • For editing and paraphrasing (check your institution's definition of plagiarism and recommended paraphrase).
This we believe is a better way of understanding a problem and makes use of the efficiency of time of the student.

NEW ASSIGNMENT HELP?

Order New Solution. Quick Turnaround

Click on the button below in order to Order for a New, Original and High-Quality Essay Solutions. New orders are original solutions and precise to your writing instruction requirements. Place a New Order using the button below.

WE GUARANTEE, THAT YOUR PAPER WILL BE WRITTEN FROM SCRATCH AND WITHIN A DEADLINE.

Order Now